Gimp warstwy, skalowanie warstw

 Zadanie 1.

Otwórz plik truskawka.png w edytorze Gimp, a następnie dokonaj manipulacji obrazkiem, której efektem będzie otrzymanie 16 truskawek ułożonych jak na rysunku poniżej. Uwaga wielkość obrazka to kwadrat 1000px na 1000px co odpowiada wielkości obrazka truskawka.png czyli wyjściowego. Wyeksportuj obrazek do pliku truskawki.jpg i zapisz na pulpicie.

 

truskawka.png obrazek wyjściowy do pobrania. Otwieramy go w Gimpie (Plik/Otwórz). Na dodatkowe pytanie o kolory odpowiadamy przyciskając - Konwertuj.

Efekt po wyeksportowaniu do .jpg

W tym zadaniu musisz skorzystać z narzędzi: skalowania warstwy (skrót: Shift+S), obracania (skrót: Shift+R). Ponieważ masz zapisać truskawki na białym tle to wybierasz format .jpg, a nie wyjściowy .png.

Na dużym obrazku z truskawkami widać linie siatki. Stosujemy ją dla ułatwienia. Łatwiej ustawia się elementy obrazu wstawiając je w kratki. Na oko może byc trudniej i krzywo. Siatkę ustawiamy w menu Obraz/konfiguruj siatkę. Odstępy ustawiamy na 250, bo nasze małe truskawki są na warstwie 250 na 250. Następnie z menu Widok wybieramy Siatka.

Po zmniejszeniu truskawki ląduje ona w lewym górnym rogu i możemy rozpocząć duplikowanie warstwy z truskawką. Robimy to przy pomocy 5 ikony w oknie warstw (prostokąt na prostokącie). Musimy kliknąć duplikowanie 15 razy. Zamiast jednej warstwy mamy w ten sposób 16 warstw. Nadal widac jedną truskawkę, bo stoją jedna za drugą. Teraz wybieramy narzędzie Przesuwanie (ikona ze strzałkami w 4 strony świata, pierwsza w narzędziach). 

Zadanie 2

Otwórz w Gimpie plik kiwi.jpg. Usuń tło i zapisz obrazek z przezroczystym tłem w formacie .png do pliku kiwi.png

 

kiwi.jpg obrazek wyjściowy do pobrania.

Pierwszy krok po otwarciu obrazka to kliknięcie prawym przyciskiem myszki w nazwę warstwy  kiwi.jpg, w oknie warstw po prawej stronie ekranu. Z otwartego menu wybieramy "Dodaj kanał alpha".

Z narzędzi wybieramy różdżkę (4 ikona). Klikamy w biały kolor nad owocem. Zaznacza się nam biały kolor. Usuwamy go klawiszem Delete. W ten sam sposób usuwamy szary kolor pod prawą połówką kiwi. Eksportujemy obrazek do pliku kiwi.png

Dodajemy dwa obrazki do zadania w Teams i przesyłamy...

© 2021 classroom.pl All Rights Reserved.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!