Zmiana koloru oczu w programie Photopea - to dla osób, które nie mogą wgrać GIMPa, Być może za jakiś czas zrobię filmik, Póki co instrukcja.

Pobierz z classroom.pl plik kate.jpg i zapisz go w swoim komputerze.
Wejdź w przeglądarce na stronę: https://www.photopea.com/
Strona jest po angielsku. Najpierw zmieniamy język na polski.

W menu górnym wybierasz More. Dalej Language i klikasz na Polski.
Następnie otwieramy plik kate.jpg klikając na Plik/otwórz (znajdź plik kate.jpg i kliknij otwórz).
Po prawej stronie na dole są małe ikonki. Ostatnia wygląda jak kosz. Kliknij na przed ostatnią (zagięta kartka). Powstanie nowa warstwa. Na tej warstwie przy pomocy narzędzia zaznaczanie obiektów (litera M na klawiaturze lub 1 ikonka zaznaczanie prostokątne) i dalej w prawym dolnym rogu tego narzędzia strzałka zmieniamy kształt na zaznaczenie elipsy. Zaznaczamy tęczówkę prawego oka. Klikamy na Shift+F5 (lub Edycja/Wypełnij), klikamy na kolor pierwszoplanowy na dole po lewej stronie ekranu, zmieniamy kolor na niebieski, klikamy w okienku Wypełnij na OK. Po prawej stronie w oknie Warstwy zmianiamy opcję ze Zwykły na Barwa. Mamy jedno oko niebieskie. Powtarzamy to samo dla 2 oka.
Na końcu Plik/eksportuj jako jpg. Klikamy Zapisz. Plik leci do naszego komputera. Dołaczamy go do zadania i Prześlij w Teams.

Proszę utworzyć w Gimpie fotomontaż.

Fotomontaż – obraz fotograficzny powstały z zestawienia, kombinacji i połączenia kilku (kilkunastu) fotografii.

np. starwarssepia

Widać, że obrazek powstał z kombinacji fotografii katedry gnieźnieńskiej, Death Star, TIE-Fighterów i szturmowców.

Najłatwiej jest znaleźć w Internecie obrazki na przezroczystym tle. Można też znaleźć obrazki na białym jednolitym tle (jak kiwi) i usunąć białe tło (robiliśmy to na lekcji).

Nowe obrazki, które dodajemy do warstwy z tłem (u mnie katedra) otwieramy jako nową warstwę. Warstwy umiecie skalować, obracać, przesuwać (patrz zadanie truskawki, było na lekcji).

Absolutnie nie musisz kopiować tego tematu fotomontażu. To tylko przykład.

Poniżej przykładowy fotomontaż złożony z 3 fotografii (obrazków), które wcześniej znalazłem sobie w Internecie. Dwa elementy fotomontażu są na przezroczystym tle czyli szukam np. owca png 

Jeżeli nie ma potrzebnych mi obrazków na przezroczystym tle to od biedy szukam czegoś na białym tle i wycinam białe tło tak jak w przykładzie z kiwi.

 Zadanie 1.

Otwórz plik truskawka.png w edytorze Gimp, a następnie dokonaj manipulacji obrazkiem, której efektem będzie otrzymanie 16 truskawek ułożonych jak na rysunku poniżej. Uwaga wielkość obrazka to kwadrat 1000px na 1000px co odpowiada wielkości obrazka truskawka.png czyli wyjściowego. Wyeksportuj obrazek do pliku truskawki.jpg i zapisz na pulpicie.

 

truskawka.png obrazek wyjściowy do pobrania

Efekt po wyeksportowaniu do .jpg

 

Zadanie 2

Otwórz w Gimpie plik kiwi.jpg. Usuń tło i zapisz obrazek z przezroczystym tłem w formacie .png do pliku kiwi.png

 

kiwi.jpg obrazek wyjściowy do pobrania

© 2020 classroom.pl All Rights Reserved.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!